Včeličky

Máme maškarní bál, kdo přišel, ten se smál

Máme maškarní bál, kdo přišel, ten se smál   Masopust

je třídenní lidový svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.

Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný "tučný čtvrtek" či "tučňák". Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Hlavní masopustní zábava začínala o "masopustní neděli". Také toho dne byl oběd bohatý, ale netrval příliš dlouho, protože se všichni chystali do hospody k muzice. Někdy se tancovalo přímo na návsi a tanec se často protáhl až do rána. Také masopustní pondělí probíhalo ve znamení zábavy a tance. V mnoha vsích se konal "mužovský bál", kam neměla přístup svobodná chasa; tancovali jen ženatí a vdané.

Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky. Obchůzky masek neměly závazná pravidla; záleželo na vtipu a pohotovosti "maškarádů", jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny - něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšovaly rozpustilost a veselí. Bývalo však i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil např. medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou bývala tzv. klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.

Téměř všude končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Tehdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či někdo z radních všechny vyzval, aby se v klidu rozešli domů, protože nastala středa a s ní předvelikonoční půst. Někde zakončili o půlnoci muziku "pochováním basy" (symbol toho, že v postu si hudebníci nezahrají), jinde o půlnoci pochovávali Baccha. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátě.

O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. Od středověku mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, lidem to však nijak neubíralo na dobré náladě. Kolem 18. století se začaly pořádat zvláštní taneční zábavy, tzv. reduty. Zpočátku byly přístupné jen vyšším vrstvám, později všem zájemcům. První reduta v Praze se konala v roce 1752.

Realizace

Masopust
Vyslovovat v rytmu krátká jedno a dvojslabičná slova
 Rytmizace říkadel s doprovodnými pohyby nohou - podřepy , podupy , pohupy
Rytmický rozklad dvojslabičných slov - říkadla
Hledat slova opačného významu - antonyma – vlastnosti, vzhled

My jsme muzikanti …..
Poznat některé hudební nástroje podle obrázků – seznámit se se způsobem
hry na ně
 Seznámit se s hrou na některé hudební nástroje, popis nástroje
Grafomotorické cvičení: kresba kytary

Cvičení mluvidel , sluchové hry (slyšet hlásku na začátku slova),
dechová cvičení , artikulační cvičení .

Řazení
Řadit do dvou skupin – chlapci a děvčata
Řadit podle barevného oblečení dětí
Řadit podle velikosti – velký , větší , střední , menší , malý , nejmenší ….

Karneval -modelování s těstem
Modelovat drobné válečky , přeložit přes sebe - preclíky
Modelovat válce a kouli – složit do celku – masopustní koláč
Modelovat ve skupině , domluvit se a vytvořit pečivo dle vlastní fantazie

Zpěv - „My jsme muzikanti“
Zpívat s rytmickým doprovodem na bubínek a ozvučná dřívka
  Skupinový a sólový zpěv s pohybovým doprovodem
  Sólový zpěv s pohybovým doprovodem .
Rytmus - Ostinátní opakování současně znějících motivů odlišných délek, vytvářející polyrytmickou strukturu nebo aditivní princip – postupné prodlužování nebo zkracování frází, měnící rytmický a melodický obsah.