Vzdělávací obsah a oblasti

Vzdělávací obsah je členěn do několika vzdělávacích oblastí respektujících přirozenou celistvost osobnosti dítěte.
Jejich obsahy se vzájemně prolínají, ovlivňují a podmiňují:

Dítě a jeho tělo
záměrem vzdělávání je stimulovat a podporovat růst a neurosvalový vývoj dítěte, podporovat jeho fyzickou pohodu, zlepšovat jeho tělesnou zdatnost, pohybové a manipulační dovednosti, učit je sebeobslužným dovednostem a vést je ke zdravým životním návykům.

Dílčí cíl - uvědomění si vlastního těla, rozvoj pohybových schopností, užívání všech smyslů, osvojení si praktických dovedností

Vzdělávací nabídka - lokomoční pohybové činnosti, manipulační činnosti, zdravotně zaměřené činnosti, smyslové a psychomotorické hry, činnosti relaxační a odpočinkové

Očekávané výstupy - zvládnout základní pohybové dovednosti, koordinovat lokomoci, ovládat koordinaci ruky a oka, zvládnout sebeobsluhu, rozlišovat, co prospívá zdraví

Dítě a jeho psychika
záměrem je podporovat duševní pohodu, psychickou zdatnost, rozvoj intelektu, řeči a jazyka, poznávacích procesů, jeho citů i vůle, povzbuzovat je v dalším rozvoji

Dílčí cíl -
- rozvoj řečových schopností a komunikativních dovedností
- rozvoj smyslového vnímání, posilování poznávacích citů
- získání citové samostatnosti, rozvoj schopnosti sebeovládání

Vzdělávací nabídka -
- artikulační, řečové a sluchové hry, samostatný slovní projev
- záměrné pozorování běžných objektů, smyslové hry, spontánní hra
- hry pro rozvoj vůle, estetické a tvůrčí aktivity, dramatické činnosti

Očekávané výstupy -
- správně vyslovovat, ovládat dech, vést rozhovor, formulovat otázky
- vědomě využívat všech smyslů, vést jednoduché úvahy, učit se podle pokynů
- uvědomovat si svou samostatnost, prožívat radost ze zvládnutého

Dítě a ten druhý
záměrem je podporovat utváření vztahů dítěte k jinému dítěti či dospělému, kultivovat a obohacovat jejich vzájemnou komunikaci a zajišťovat pohodu těchto vztahů.

Dílčí cíl - seznamovat s pravidly chování ve vztahu k druhému, posilování prosociálního chování, rozvoj kooperativních dovedností, ochrana osobního soukromí a bezpečí

Vzdělávací nabídka - sociální a interaktivní hry, kooperační činnosti, společná setkávání a naslouchání druhému, hry zaměřené na poznávání sociálního prostředí

Očekávané výstupy - navazovat kontakty, překonat stud, uvědomovat si svá práva, spolupracovat s ostatními, bránit se projevům násilí jiného dítěte, chovat se obezřetně při setkání s neznámými dětmi i dospělými

Dítě a společnost
záměrem je uvést dítě do společenství ostatních lidí a do pravidel soužití s ostatními, pomoci dítěti osvojit si potřebné dovednosti a umožnit mu aktivně se podílet na utváření pohody ve svém sociálním prostředí.

Dílčí cíl - poznávání pravidel společenského soužití, rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí, vytvoření základů aktivních postojů ke světu.

Vzdělávací nabídka - běžné každodenní setkávání s pozitivními vzory chování, různorodé společné hry, tvůrčí činnosti slovesné, literární, výtvarné, dramatické a hudební.

Očekávané výstupy - pochopit, že každý má své společenství, začlenit se do třídy mezi své vrstevníky, vyjednávat s dětmi i dospělými, domluvit se na společném řešení
.

Dítě a svět
záměrem v environmentální oblasti je založit u dítěte povědomí o okolním světě a jeho dění, o vlivu člověka na životní prostředí.

Dílčí cíl - seznamování s místem a prostředím, ve kterém žije, pochopení změn způsobených lidskou činností, rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách.

Vzdělávací nabídka - přirozené pozorování blízkého prostředí a života v něm, hry a aktivity na téma dopravy, praktické užívání technických přístrojů, hraček a pomůcek.

Očekávané výstupy - orientovat se bezpečně ve známém prostředí, zvládat běžné činnosti, uvědomovat si nebezpečí se kterým se může ve svém okolí setkat, vnímat, že svět má svůj řád.